.
Prawie od początku funkcjonowania bloga otrzymywałem pytania od Czytelników o możliwość nabycia mojej książki: „Wychować człowieka szlachetnego”.
Postanowiłem w końcu spełnić to życzenie. Już od najbliższej środy w ramach Akcji „Bez cnót nie ma wychowania!”, będzie można zakupić książkę w wersji elektronicznej. Więcej na ten temat w poniższej prezentacji i krótkim streszczeniu.
Zaprenumeruj darmowy BIULETYN KLASYCZNY
Dlaczego e-book?
Nie każdy akceptuje książki w formacie elektronicznym (tzw. e-booki), ale istnieją przesłanki, które przemawiają za taką formą prezentacji tekstu.
Główną zaletą jest stosunkowo niski koszt samego e-booka oraz przesyłki. Czytelnik nie musi też oczekiwać na książkę kilka dni, ale lekturę może rozpocząć już kilka minut po uiszczeniu zapłaty.
Jeśli ktoś nie posiada specjalnych czytników czy nie lubi czytać bezpośrednio z ekranu komputera – może dla własnych potrzeb wydrukować poszczególne strony i je zszyć (zbindować).
Historia i inspiracje
Przejdźmy do samej książki. Została ona wydana w 2003 r. (drugie wydanie 2006) przez IEN w Lublinie. Jej główną ideą jest przybliżenie rodzicom i wychowawcom tematyki wychowania cnót z uwzględnieniem współczesnego kontekstu kulturowego i społecznego.
Bezpośrednie inspiracje czerpałem z pism o. J. Woronieckiego, który wskazał kierunki w jakich należy podążać.
Układ książki
„Przedsłowie” napisał śp. o. prof. Mieczysław A. Krąpiec OP. Pierwsze rozdziały poświęciłem omówieniu celów oraz zagadnieniom związanym z postawami wychowawców i rodziców, a także ogólnej problematyce metod wychowawczych.
W zasadniczej część książki omawiam poszczególne cnoty teologalne, kardynalne i towarzyszące im pokrewne. Rozdziały skonsktruowane są tak, że najpierw Czytelnik poznaje teoretyczne podstawy funkcjonowania danej cnoty, a następnie otrzymuje praktyczne wskazówki, jak ją kształtować u dziecka.
Sprzedaż od środy
W ramach Akcji „Bez cnót nie ma wychowania!” sprzedaż będzie trwała od 23.11.2011 r. (środa) do 29.11. 2011 r. (wtorek). W tym terminie cena będzie obniżona(ile konkretnie jeszcze się zastanawiam), w porównaniu z normalną jej ceną.
Prośba o opinie
Mam jeszcze jedną prośbę. Proszę osoby, które znają już książkę z wydania „papierowego” o wpisywanie w komentarzach krótkich 2-3 zdaniowych opinii na jej temat.
Chciałbym, żeby dzięki wypowiedziom osób postronnych potencjalny Czytelnik wyrobił sobie obiektywne zdanie na jej temat.
Również oczekuję ebooka 🙂 Wiedza pana Dariusza jest wartościowa. Cieszę się, że ktoś promuje dobre wartości oparte na tradycji katolickiej. Niestety dziś publikacje np. Woronieckiego nie są ogólnie dostępne a nawet jeśliby byłyby dostępne, to ciężko przedrzeć się przez warstwę językową, tzn znaczeniową na skutek zakwaszenia języka współczesnego. Czekam z niecierpliwością i podobnie jak ksiądz Adam cenię sobie teorię ze wskazaniami praktycznymi.
Posiadam książkę i czekam na e-book, w którym jeszcze łatwiej i szybciej będzie można znaleźć poszukiwane zagadnienia.
Treść bardzo cenna złożona z teorii i wskazań praktycznych. Ważna pozycja w celu zrozumienia siebie i samowychowaniu, by bardziej być Dla Innych , rozumieć ich i dawać przykład Człowieczeństwa – imago Dei.
OPINIA NA TEMAT KSIĄŻKI PANA DARIUSZA ZALEWSKIEGO PT. „WYCHOWAĆ CZŁOWIEKA SZLACHETNEGO” (EDYCJA ELEKTRONICZNA, LUBLIN 2011)
Gorąco polecam Państwu książkę Pana Dariusza Zalewskiego pt. „Wychować człowieka szlachetnego”. Jest to bardzo ważne ujęcie, które niestety we współczesnym chaosie postmodernistycznej pedagogiki, wciąż zbyt mało jest rozważane. Pan Zalewski w swoim dziele w sposób klarowny i przystępny przedstawia obraz klasycznej pedagogiki sprawności i cnót, która zakorzeniona jest w filozofii wychowania Sokratesa, Platona i Arystotelesa, a następnie w filozofii moralnej Tomasza z Akwinu. Paideia ta to nie tylko uprawa intelektu, ale uprawa całego człowieka, również jego woli, uczuć, władz zmysłowych. Tak rozumiane integralne wychowanie koresponduje ze współczesnym realizmem i personalizmem pedagogicznym, tak promowanym przez Jacka Woronieckiego, Wojciecha Feliksa Bednarskiego, Mieczysława Alberta Krąpca, Karola Wojtyłę i Mieczysława Gogacza.
Walor pracy dodatkowo podkreśla „Przedsłowie” wybitnego polskiego filozofa, którego określa się mianem „polskiego Arystotelesa XX wieku” – o. M. Krąpca.
Książka Pana Dariusza Zalewskiego powinna być obowiązkową lekturą dla tych wszystkich Osób, którym bliska jest „idea” wychowania integralnego, realistycznego i personalistycznego.
Życzę miłej i owocnej lektury
Dr Mikołaj Krasnodębski