.

Dzisiaj krótkie podsumowanie roku 2017. Co udało mi się zrobić? W minionym roku opublikowałem 33 artykuły i jeden kurs audio.

Nad kursem >>>  „Obżarstwo poskromione” pracowałem od marca do września, czyli praktycznie ponad  pół roku. Tytuł kursu może być mylący. Tak naprawdę to dopracowany, szczegółowy plan (wraz z metodami) kształcenia charakteru w oparciu o klasyczne i katolickie metody.

Wada obżarstwa jest tylko pretekstem do pokazania, jak skutecznie walczyć z pokusami i pokonywać swoje słabości. Zachęcam się do zainteresowania się tym materiałem.

Oprócz tego opublikowałem 33 artykuły. Poniżej te, które miały najwięcej odsłon, czyli były czytane najczęściej.

10 najpopularniejszych artykułów opublikowanych na blogi w 2017 roku (aby przeczytać artykuł kliknij w tytuł)

I. Krótki przewodnik po Edukacji-Klasycznej. PL

W tym „Krótkim przewodniku” poprowadzę Państwa po stronie Edukacja-Klasyczna.pl. Postaram się wyjaśnić: czym właściwie jest edukacja klasyczna (rozumiana nie jako tytuł strony www, ale jako metoda edukacyjna)?

II. Dlaczego brak posłuszeństwa zabija kreatywność u dzieci?

Kreatywność u dzieci to modny temat. Przedstawiciele rozmaitych nurtów tzw. “postępowej pedagogiki” często zarzucają starej, “patriarchalnej pedagogice”, że poprzez akcentowanie posłuszeństwa w wychowaniu tłumi kreatywność u dzieci.

III. 15 kroków do ukształtowania sprawności moralnej

Kształtowanie sprawności moralnych (cnót) jest podstawą klasycznego wychowania. Poniżej przedstawiam jak krok po kroku uformować cnotę.

IV. Czy przytulić dziecko, gdy się złości?

Doprecyzuję problem: dziecko się złości. Czy przytulenie go, w celu wygaszenia złych emocji, jest z perspektywy szeroko rozumianego wychowania klasycznego do zaakceptowania?

V. Histeria dziecka a wady dziecka

Histeria dziecka przejawia się na różne sposoby. Polega na krzyku, niszczeniu przedmiotów, biciu itp. Celem histerii dziecka jest wymuszenie na dorosłych określonych zachowań.

VI. Jak potrzeby dziecka zmieniają się w wady?

Jeden z ważniejszych sporów współczesnej pedagogiki, to spór: co jest naturalną potrzebą, a co tylko zachcianką dziecka?

VII. Co robić gdy dziecko pyskuje?

Na początku można postawić pytanie: czy pyskowanie jest jeszcze wadą? Czy może jest wyrazem kreatywności dziecka?

VIII. 9 ciekawostek na temat metod nauczania w starożytności

Henri-Irénée Marrou w książce „Historia wychowania w starożytności” przybliża nam metody nauczania praktykowane w tamtej epoce.

IX. Jak reagować na agresję w szkole?

Co robić, gdy dziecko skarży się na agresję w szkole? Wielu rodziców (szczególnie ojców) daje radę: „Oddaj mu, walcz o swoje! Nie daj z siebie zrobić szkolnego popychadła!”. Alternatywą jest skarżenie, które źle się kojarzy.

X. Dlaczego dobre przykłady nie zawsze pociągają?

O tym, że “słowa uczą, a przykłady pociągają” wiemy od stuleci. Dobry przykład dawany przez rodziców, to podstawa sukcesu wychowawczego. Jednak czy rzeczywiście tak jest?

Fot: zbiory własne

ZAMÓW KSIĄŻKĘ


Zamów: Rozumna dyscyplina
Zamów: Sztuka samowychowania
form
Zamów:Decyduj i walcz!
Zamów: Żelazna wola
Zamów:Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice
.-----