
.
Oto najlepsze artykuły opublikowane w 2011 roku na portalu Edukacja-Klasyczna.pl.
Kryterium? Całkowicie subiektywne. Po prostu – poniższe teksty są ważne dla mnie, jako autora. Nie zdecydowałem się na utworzenie „top listy”, biorąc pod uwagę ilość odsłon, gdyż nie jest to kryterium do końca obiektywne. Część artykułów eksponuję w bocznym widgecie, część promuję w inny sposób, dlatego nie zawsze kryterium klikalności odzwierciedla wartość danego postu.
W jednym z przyszłych wpisów podsumuję moją działalności internetową w 2011 roku. Tam będzie miejsce na „obiektywne” statystyki dotyczące strony.
Tymczasem zachęcam do wpisywania w komentarzach swoich „subiektywnych” propozycji.
Poniżej 14 artykułów:
→ Jak wychować „duchowego twardziela?
„Lecz puści wewnątrz ludzie są jak konie, /Co, nie naglone, pysznie wyglądają/ I obiecują cuda; gdy skrwawiona/ Ostroga wbije im się w boki, wtedy/ Zwieszają głowę na kształt szkap zawodnych/ I upadają pod brzemieniem próby”. W. Szekspir
→ Znak krzyża, szkoła i prześladowanie
Dziecko wychowywane w rodzinie katolickiej, trafiając do szkoły państwowej przechodzi chrześcijański chrzest bojowy. Na przykład, wykonując znak krzyż na stołówce (przed obiadem) jest wyśmiewane przez swoich kolegów. Później często przedrzeźniane i na różne sposoby prześladowane… za wiarę.
→Czy biedny może być zbawiony?
Wbrew powszechnemu mniemaniu, to co najważniejsze w kształceniu młodego pokolenia, nie zależy od zasobności naszych portfeli. Żeby to zrozumieć musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: jaki jest zasadniczy cel edukacji? Czy jest nim zdobycie zawodu: lekarza, prawnika, biznesmena? Czy może wyposażenie w narzędzia dające szanse na przyszłe zbawienie?…
Jakie jest najważniejsze zadanie ojca? Jak ma wychowywać syna? Co ma robić? Co ma mu przekazać? Pytania te zadaje sobie niejeden ojciec spoglądając na pląsającego po dywanie małego brzdąca. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że pierwsze trzy myśli, jakie pojawiają się w jego głowie brzmią…
Nauczyciel, który gro czasu spędza na szkolnych korytarzach, wykonując zadania dozorcy wobec dzieci – zużywa swój autorytet. Ciągłe upominanie i wykłócanie się musi prowadzić do obniżenia jego prestiżu. Gdy jesteśmy tajemniczy i tym samym nierozpoznani, budzimy większy respekt…
→Dlaczego młodzi ludzie odchodzą od Kościoła?
Zagadnienie postawione w tytule jest niezwykle aktualne. Bardzo ciekawą refleksję na ten temat znalazłem w artykule zatytułowanym: „Nastolatki i prawda” Dennisa Buonafede na portalu „Catholic Education Resource Center”. Autor podejmuje trudny temat dorastającej młodzieży i jej zachowań w kontekście religijności oraz rozumienia podstawowych pojęć filozoficznych.
→Niszcz prokrasynację!
Prokrastynacja to chorobliwe odkładanie obowiązków na później, na jutro (łać. cras). Termin ten zrobił ostatnio karierę, zastępując… lenistwo. Teraz już nie jesteśmy leniwi, ale chorujemy na prokrastynację. Prawda, że brzmi i wygląda lepiej…
→Najskuteczniejsza metoda wychowania
Metoda ma charakter religijny i rzeczywiście jest skuteczna, ale musi być spełniony jeden, podstawowy warunek: dziecko musi zechcieć jej używać. Dlatego większość naszych działań będzie koncentrowała się na wzbudzeniu odpowiedniej motywacji u najmłodszych. Dajemy dziecku potężne “narzędzie”, które odpowiednio wykorzystane szybko doprowadzi do ugruntowania silnego charakteru…
Pani Fidget „żyła wyłącznie dla swojej rodziny”. Sąsiedzi podziwiali ją i mówili o niej, że jest wzorową żoną i matką. O każdej porze dnia w domu był gorący posiłek. Nawet, gdy ktoś sobie tego nie życzył, ona wiedziała lepiej – pisze C.S.Lewis. Wykonywała ręczne robótki krawieckie i zmuszała wszystkich do chodzenia w jej wyrobach…
→Zniewieściali faceci z tępym wzrokiem wpatrują się w ekran
Teza o dominacji pierwiastka kobiecego we współczesnej kulturze nie jest zbyt odkrywcza. Myśliciele od lat zwracali uwagę na ten fakt. Na przykład, Julius Evola w swoim sztandarowym dziele: “Rewolta przeciw współczesnemu światu” pisał, że dzisiaj mężczyzna zamienił miecz na rakietę tenisową…
→Przytłumiony smutek, odkopany gniew
Pod wpływem czarnych myśli człowiek przewiduje najgorsze scenariusze rozwoju sytuacji. Powoli ogarnia go zniechęcenie, smutek i lęk. Jednocześnie pogłębia się utrata zdrowego sądu. Aż w końcu dopada go paniczna rozpacz i chęć wycofania się – uciekania, aby jak najdalej. Psychologia i psychiatria proponuje różne terapie, by wydobyć pacjenta ze stanów depresyjnych…
Każda rzecz ma swoje miejsce. Zakładam, że istnieje stan w miarę idealnego porządku: na biurku, w pokoju, na półce…
→Troskliwość, niedbalstwo i wychowanie
„O nic już się zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem!” Flp 4,6 Niewątpliwie cytat, będący mottem tego artykułu jest krzepiący dla katolików. Jednak mój niepokój zawsze budziło słowo „zbytnio”, które zakłada, że trochę jednak trzeba się troszczyć…
→Cnoty w pytaniach i odpowiedziach
W trakcie kampanii internetowej: “Bez cnót nie ma wychowania”, pojawiły się pewne fundamentalne pytania, które wymagają wyjaśnienia. Poniżej zestawienie pytań i odpowiedzi w “temacie cnót”…
ZAMÓW KSIĄŻKĘ





@ Bogna Dziękuję za polecanie strony i odwoływanie się do moich tekstów. Ostatnio znalazłem coś bodaj we wrześniowym Przewodniku.
Dzisiaj już ok. 80 osób przeczytało „Nieposłuszne dziecko, posłuszni rodzice”.
A dla mnie subiektywnie najbardziej użytecznym artykułem roku 2011 jest:
Kilka razy używałam go jako argumentu w dyskusji z „posłusznymi” rodzicami i o dziwo – nawet nie za bardzo protestowali