.

W tym Krótkim przewodniku poprowadzę Państwa po stronie Edukacja-Klasyczna.pl. Postaram się wyjaśnić: czym właściwie jest edukacja klasyczna (rozumiana nie jako tytuł strony www, ale jako metoda edukacyjna)?

Zanim przejdziemy do szczegółów podkreślę, że prezentuję tu moje indywidualne ujęcie tematu. Podejrzewam, że nie każdy się z nim zgodzi. Dla mnie bowiem edukacja klasyczna odwołuje się do myśli starożytnej, ale również jej kontynuatorów katolickich (głównie w nurcie tomistycznym).

Wspomniałem o tym, że w dużej mierze jest to moje, osobiste potraktowanie tematu. Szczególnie pole do popisu istnieje w warstwie praktycznej. Dlaczego? Nauczanie i wychowanie trzeba nieustannie dostosowywać do współczesnych uwarunkowań społecznych, jednocześnie zachowując jego trwałe fundamenty.

W tym kontekście prezentowane zestawienie artykułów jest wyrazem indywidualnego rozumienia edukacji klasycznej i daje różne możliwości interpretacyjne.

Przejdźmy zatem do meritum. W tym celu sięgniemy do przepastnego (8-letniego już) archiwum tego bloga. Poruszymy następujące zagadnienia.

  • Klasyczny ideał kształcenia i wychowania
  • Znaczenie cnót moralnych dla kształcenia charakteru
  • Klasyczna metoda przekazywania wiedzy
  • Mistrz i nauczyciel
  • Funkcjonowanie szkoły
  • Przyczyny odrzucenia klasycznej paidei
  • Strategie powrotu

Klasyczny ideał kształcenia i wychowania


Jaki jest klasyczny ideał kształcenia? Skąd się wywodzi? Jaki są jego podstawy filozoficzne? Jakie są zasady nauczania i wychowania? Jakie szczegółowe cele realizuje?

 


Formowanie charakteru. Znaczenie cnót


Charakter to zespół cnót (o. J. Woroniecki). Cnota zaś to gotowość i łatwość dobrego postępowania w określonym wymiarze naszego życia, np. podejmowania i realizacji decyzji.

Zastanówmy się teraz jaką rolę pełnią cnoty? Jak się je kształtuje? Czym różnią się od kompetencji i nawyków? Jakie są ich rodzaje?

 


Metoda przekazywania wiedzy


Jak podawać wiedzę? Na czym polega metoda trivium?  Metody klasyczne a współczesne (przykłady).


Nauczyciel czy mistrz?


Nauczyciel dawniej i dzisiaj? Jego kompetencje, role i zadania. Kim jest mistrz?

 


Szkoła a edukacja klasyczna


Jakie warunki powinna spełniać klasycznie rozumiana szkoła? Co dzisiaj ją osłabia?

 


Przyczyny odrzucenia klasycznej paidei


Dlaczego dziś odrzucono klasyczny ideał? Jakie są tego przyczyny?


Strategie powrotu


Powrót do edukacji klasycznej w obliczu skompromitowanych i wciąż kompromitujących się współczesnych ideologii pedagogicznych jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla naszych dzieci. Dlaczego powinniśmy wrócić do dawnych zasad nauczania i wychowania? Jak robić to praktycznie w szkole?


Mam nadzieję, że ta lektura przybliża pojęcie: „edukacja klasycznej”. Jeśli tak, niniejszy przewodnik osiągnął swój cel. Tak czy inaczej są to tylko wybrane teksty ze zbioru liczącego ponad 500 artykułów. Jeśli czujesz niedosyt zawsze możesz się zanurzyć w przepastne archiwum bloga.

Jednocześnie wciąż staram się zgłębiać temat, zwłaszcza w jego warstwie praktycznej. Powstają nowe artykuły, książki, kursy. Aby być na bieżąco – zachęcam do zostania subskrybentem mojego newslettera (formularz zapisu znajduje pod tym tekstem), a także do zainteresowania się moimi książami i kursami.

Fot. Wikipedia

ZAMÓW KSIĄŻKĘ


Zamów: Rozumna dyscyplina
Zamów: Sztuka samowychowania
form
Zamów:Decyduj i walcz!
Zamów: Żelazna wola
Zamów:Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice
.-----