.
Twierdzenie, że opracowałem własną metodę kształcenia charakteru jest twierdzeniem trochę na wyrost. Niemniej w książce „Sztuka samowychowania” (Lublin 2007) opisałem pewien w miarę spójny system pracy nad wewnętrzną samodyscypliną. Teraz w specjalnym kursie online wracam do tematu ==> WIĘCEJ TUTAJ.
Zarówno w książce, jak i we wspomnianym kursie, nawiązuję do klasycznych i katolickich wzorców oraz metod wychowawczych. W tym właśnie kontekście nie czuję się do końca autorem tej metody.
Moje zadanie polegało raczej na zebraniu i usystematyzowaniu tego co już przed wiekami napisali i „przetestowali”: filozofowie, moraliści, pedagodzy czy teolodzy (nierzadko późniejsi święci Kościoła).
O czym jest ten kurs?
W trwającym prawie dziewięćdziesiąt minut nagraniu przedstawiam podstawowe wiadomości na temat wspomnianej metody. Słuchacz znajdzie w nim także sporo informacji szczegółowych, które można od zaraz wykorzystać w pracy samowychowawczej.
Dla tych co nie znają książki kurs będzie wstępem i zachętą (przynajmniej mam taką nadzieję) do jej przeczytania. Dla tych zaś co już zetknęli się ze „Sztuką samowychowania” ten materiał może posłużyć jako przypomnienie i utrwalenie zdobytej wcześniej wiedzy.
Na kursie opowiadam między innymi o mechanizmach formowania się cnót i wad, o zasadach wyboru wady głównej (nad którą będziemy pracowali w pierwszej kolejności), o różnicy między postanowieniem a zachcianką, o samokontroli, mechanizmach działania pokusy i o codziennych środkach wykorzystywanych w pracy nad wewnętrzną samodyscypliną.
Czy to jeszcze działa?
Zapyta ktoś: czy w czasach neuropedagogiki, NLP innych mądraśnych psychologii, stare metody są jeszcze warte odkopywania? Czy to rzeczywiście działa?
Działało przez wieki, więc dlaczego dzisiaj ma nie działać? Natura człowieka nie ulega zmianie. Pisarze starogreccy i chrześcijańscy bardzo dobrze poznali duszę człowieka. Ich przemyślenia oraz doświadczenia przeniesione na grunt współczesny są równie skuteczne jak dawniej.
Zachęcam zatem do zainteresowania się kursem: Jak skutecznie kształtować charakter?