.

Na początku można postawić pytanie: czy pyskowanie jest jeszcze wadą? Czy może jest wyrazem kreatywności dziecka?

W ostateczności, w dobie demokracji i wolności, każdy przecież ma prawo wyrażać swoje zdanie.

Jednak podchodząc do problemu realistycznie trudno pogodzić się z sytuacją, gdy dziecko pyskuje rodzicom i odmawia np. wykonania polecenia posprzątania zabawek. Mały Jaś dopiero kształtuje swój charakter i nie może być równorzędnym partnerem w dyskusji z rodzicem.

Przyczyną pyskowania są konkretne wady, które pojawiają się wszędzie tam, gdzie nie zdołaliśmy uformować cnót.

Pyskowanie, kłótliwość i pycha

Synonimem pyskowania jest kłótliwość, która może występować sama bądź w towarzystwie innych wad.

U jej źródeł – jak zauważa św. Tomasz z Akwinu – nie leży sama materia sporu, lecz wewnętrzna postawa danej osoby.

W efekcie dziecko kłóci się, bo znajduje w tym jakąś niezrozumiałą przyjemność. Innymi słowy – dziecko kłótliwe stawia weto nie z powodu odrębnego zdania w danej kwestii, lecz po prostu z premedytacją, złośliwie, drażni się z rozmówcą. Interesuje je spór dla samego sporu, postawienie na swoim, a nie chęć rozwiązania problemu.

Co zatem tak naprawdę jest źródłem takiego zachowania? Odpowiedź może być tylko jedna – pycha i brak pokory. Nadmuchane jak balon ego pragnie pokazać wszystkim dookoła, jak bardzo jest ważne.

Inne wady odpowiedzialne za pyskowanie

Do kłótliwości mogą przyłączyć się inne wady i wtedy mamy do czynienia z wyjątkowo trudnym przypadkiem. Ale może się zdarzyć, że tylko jedna, rozbudowana przywara, będzie pobudzała do kłótni i pyskówek.

O ile w przypadku kłótliwości spór poza próżnością nie ma innej przyczyny, jest rodzajem „sztuki dla sztuki”, to w przypadku uaktywnienia się pozostałych wad ma konkretną przyczynę, którą musimy poznać.

Przykładowo: jeśli przyczyną jest chciwość, dziecko dążąc do posiadania zabawek, komputera, smartfona, zachowa się agresywnie, gdy coś stanie mu na przeszkodzie.

Jeśli przyczyną jest obżarstwo, polegające na wybredności, czyli na przykład jedzeniu tylko fast foodów i słodyczy, wówczas analogiczne problemy pojawią się w tym kontekście.

Jeśli przyczyną jest lenistwo, prawdopodobnie do kłótni dojdzie, gdy np. poprosimy syna o wyniesienie śmieci.

Gdy dziecko pyskuje…

…. musimy zatem określić zestaw wad, które przyczyniają się do natężenia aroganckich odzywek, a następnie systematycznie zwalczać te wady przez formowanie odpowiadających im cnót.


🔥▶ DYSCYPLINA W DOMU

‼Czy wiesz, że wystarczy kilka niepozornych zmian w Twojej zewnętrznej postawie (mimika, gesty) oraz w sposobie mówienia (tonacja głosu) aby dziecko zaczęło Cię słuchać? Odkryj tonację i barwę głosu oraz tempo i głośność mówienia, które optymalnie wpływają na posłuch dziecka.

⏩⏩Przeczytaj o tej ▶ SPRAWDZONEJ METODZIE WYCHOWANIA🎧


Działania wychowawcze nie tylko powinny iść w kierunku formowania naturalnych cnót moralnych, ale przede wszystkim należy dążyć do kształtowania sprawności w wymiarze nadprzyrodzonym (na ten temat więcej piszę tutaj i tutaj).

Podstawowym działaniem wychowawczym będzie położenie akcentu na formację duchową i religijną dziecka. Trudno bowiem zwalczać pychę, która leży u podstaw pyskowania (kłótliwości), opierając się tylko na tłumaczeniu i tym podobnych działaniach (bez kontekstu duchowego).

Czasami u podłoża pyskówek leży indywidualny konflikt z rodzicem czy wychowawcą. Wówczas trzeba wniknąć w materię wzajemnych relacji, aby dotrzeć do sedna nieporozumień. W takim przypadku może wystarczyć jedna rozmowa.

Fot. Pixabay.com

 

ZAMÓW KSIĄŻKĘ


Zamów: Rozumna dyscyplina
Zamów: Sztuka samowychowania
form
Zamów:Decyduj i walcz!
Zamów: Żelazna wola
Zamów:Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice
.-----