.
Na przełomie starego i nowego roku zwyczajowo przedstawiam zestawienie najbardziej popularnych artykułów, które pojawiły się na blogu w mijającym roku.
Poniższy wykaz opracowałem na podstawie statystyk Google Analytics. Co ciekawe, zestawienie dotyczy tekstów opublikowanych w 2015 roku, ale najpopularniejszym był artykuł opublikowany w roku 2012, którego nie uwzględniłem w zestawieniu. Jego popularność wynikała z dobrego wypozycjonowania w Google.
Już po przygotowaniu poniższego zestawienia uświadomiłem sobie, że większość tytułów zawiera… liczbę. Czytelnicy klikają w tytuły będące praktycznym zestawieniem konkretnych rad. Czy się to komuś podoba czy nie, tak funkcjonuje Internet.
1. Lista książek dla dzieci i młodzieży >>>
Dobra lektura dla dzieci, to taka, która opowiada ciekawą historię z wątkami przygodowymi i humorystycznymi. Jednocześnie w pozytywnym świetle przedstawia ludzi szlachetnych, o silnych charakterach, lub słabych, ale przechodzących w trakcie lektury przemianę duchową.
2. Jak dzięki tej jednej cnocie zablokować 11 wad? >>>
Czy można przyśpieszyć pracę nad charakterem? Niby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wzmocnić siły duchowe? Takie magiczne metody oczywiście nie istnieją, ale… pewne możliwości w tym zakresie mamy.
3. Dziewięć sposobów, aby skutecznie zapobiec rozpieszczeniu >>>
Rodzice podążają za zachciankami dziecka i wyręczają je w obowiązkach. Efekt – psychiczna słabość ujawniająca się w postaci lękliwej i histerycznej reakcji na pojawiające się problemy, połączona z nieumiejętnością radzenia sobie z nimi.
4. Dziewięć sposobów na pokusy >>>
Ten stan zna każdy kto zmagał się chociażby z nałogiem tytoniowym. Pokusa przychodzi nagle. Po kilku miesiącach wydawało się zwycięskiej walki, nagle, gdzieś w środku dnia, na przystanku autobusowym, uderza nas zapach dymu papierosowego. Niby znany nam, ale dzisiaj… „jakiś inny”.
5. Siedem ważnych umiejętności, których zazwyczaj w szkole się nie uczy >>>
Współczesne programy oświatowe narzucają pewien kanon wiedzy i umiejętności. Pozostawmy na uboczu kwestie propagandowe i ideologiczne związane z państwowym programami i zastanówmy się: czego, oprócz wiedzy przedmiotowej, powinny jeszcze uczyć się nasze dzieci?
6. Trzynaście uniwersalnych kompetencji Twojego dziecka >>>
Kompetencje miękkie to specyficzne umiejętności, takie jak: kreatywność, współdziałanie w grupie, zarządzanie czasem. Dzisiaj dużo się o nich mówi i pisze, wskazując, że są umiejętnościami XXI wieku. W tym artykule zaproponuję inne „kompetencje”*(ściślej pisząc – sprawności moralne), które zawsze będą aktualne.
7. Trzy sposoby na skuteczne motywowanie dziecka do nauki >>>
Klasyczne argumenty w rodzaju „ucz się to będziesz bogaty”, albo „ucz się, to do czegoś w życiu dojdziesz”, mogą okazać się dzisiaj mało skuteczne. Co bardziej rozgarniętych gimnazjalistów mogą nawet rozśmieszać.
8. Tajemnicy kult smartfona >>>
Młodzież traktuje smartfony (i generalnie rozbudowane technologicznie telefony komórkowe) ze szczególnym pietyzmem. Niekiedy można mówić o jakimś specyficznym kulcie. Czy za tym zjawiskiem stoi tylko zwykłe pragnienie porozumiewania się z drugim człowiekiem?
9. Pięć kursów, na które warto zapisać dorastające dziecko >>>
Klasyczne cnoty czy umiejętności, o których często piszę na tej stronie internetowej, należy uzupełnić o umiejętności, które wynikają z aktualnego kontekstu społecznego, ekonomicznego czy politycznego.
Dzisiaj chciałbym się podzielić pewną metodą prowadzenia walki duchowej. Jej istnienie uświadomiłem sobie dosyć niedawno. Choć nie mogę powiedzieć, że jej nie znałem wcześniej. Miałem ją zawsze gdzieś z tyłu głowy. Teraz ujrzałem ją w „całej jaskrawości”.