.

Podróż to odmiana i obietnica przygody. O ile w warunkach szkolnych zdobywanie wiedzy kojarzy się często z nudą, to w podróży efekt nowości i przygoda w naturalny sposób ją wypiera. Jeśli uda się w wyprawę wpleść elementy edukacyjne, wówczas efekty mogą być zdumiewające. Dzieci uczą się bowiem „jakby przy okazji”, nie zauważając tego.

Domowy plan wycieczek

Celem naszego domowego planu wycieczkowego będzie zaznajomienie podopiecznych nie tylko umysłem, ale niejako namacalnie, przy pomocy różnych zmysłów, z tym, co stanowi o fundamencie cywilizacji łacińskiej (katolickiej), jak również ma wpływ na poznanie historii Polski.

Zanim przejdę do meritum kilka zdań wyjaśnień. Zaproponowany poniżej program jest autorską propozycją minimum. Dlatego, dla kogoś może być niespodzianką nie ujęcie w poniższym zestawieniu wielu ważnych europejskich miast. Ten minimalizm ma przede wszystkim na względzie aspekty finansowe. Zdaję sobie sprawę, że nie każdego stać na drogie wyjazdy.

koloseumKażda wycieczka powinna być wcześniej odpowiednio przygotowana. Podsuwamy dziecku książkę na temat danej miejscowości, oglądamy razem film, opowiadamy historię z nią związaną, a następnie konfrontujemy wiedzę z tym, co zastaliśmy na miejscu.

Jeszcze jedna istotna sprawa. Wyjazdy o charakterze edukacyjnym spelnią swoje zadanie, gdy dziecko będzie w stanie zainteresować się i zrozumieć przekaz historyczny. Czteroletni maluch raczej niewiele wyniesie z takiego wyjazdu. Ośmiolatek będzie z kolei rozglądał się za słodyczami. Bezpieczna cezura czasowa to koniec podstawówki (13 lat, choć się nie upieram, bo to kwestia indywidualna). W tym wieku jest szansa, że dziecko zechce wynieść z wyjazdu coś więcej, niż tylko doznania kulinarne i pamiątki materialne.

Oto 10 propozycji:

1. Częstochowa

Duchowa stolica Polski. Trudno sobie wyobrazić dorosłą osobę, która nie była na Jasnej Górze i nie poznała historii tego miejsca. Nie muszę tłumaczyć dlaczego.

2. Wilno

Symboliczne miasto dla polskiej tożsamości, które nasi synowie i córki powinni poznać, wraz z jego historią. Obowiązkowo: Ostra Brama, Katedra św. Stanisława, Cmentarz na Rossie.

3. Lwów

Drugie, obok Wilna, ważne miasto w historii Polski, leżące dzisiaj poza jej granicami. Absolutne minimum to: Cmentarz Łyczakowski, Cmentarz Orlęt Lwowskich, Katedra Łacińska, spacer ulicami Starego Miasta.

4. Kraków

Oprócz Wilna i Lwowa Kraków jest miastem, które najbardziej kojarzy się z polskością. Do zaliczenia obowiązkowo: Katedra na Wawelu, Rynek Główny, Kościół Mariacki.

5. Gniezno

Z Gnieznem wiążą się początki państwowości polskiej. Warto wybrać się do tego miasta, przygotowując wcześniej opowieść o początkach Polski. Odwiedzamy Katedrę Gnieźnieńską oraz Wzgórze Lecha.

6. Warszawa

Jakby nie było stolica Polski. Są tu ważne miejsca do obejrzenia, choćby Łazienki Królewskie czy Muzeum Powstania Warszawskiego.

7. Gdynia

Gdynia jest miastem młodym, zbudowanym praktycznie w XX stuleciu. Przy okazji tej wizyty możemy opowiedzieć o polskiej myśli technicznej, o tym, z jakim mozołem powstawał port itp. Jednak najważniejszym celem wyjazdu jest pokazanie dzieciom polskiego morza.

8. Zakopane

Oprócz pobytu nad morzem konieczny jest również pobyt w górach. Dzięki temu dziecko będzie miało wyobrażenie o geograficznych bogactwach Polski.

9. Rzym

W naszym wycieczkowym planie musimy umieścić także miejsca, które uświadomią naszym podopiecznym czym jest nasza cywilizacja i skąd się wywodzi. Trudno to sobie wyobrazić bez wyjazdu do Włoch. Można powiedzieć, że absolutnym minimum jest standardowa wycieczka do Rzymu. Przy okazji zahaczymy pewnie o Florencja i Wenecję. W dużej mierze będzie to zwiedzanie zabytków sakralnych (Watykan, Bazylika św. Piotra), ale także innych miejsc (np. Kapitolu)

10. Ateny

Rzym jest kolebką naszej cywilizacji, ale taką kolebką jest również Grecja, o czym nie można zapominać. Dobrze byłoby zapoznać dzieci z ojczyzną Arystotelesa i Platona. Minimum to podróż do Aten (Akropol, Partenon, Agora), ale też  wędrówka szlakiem św. Pawła.

Z odwiedzeniem polskich miast nie będzie większych problemów. Większość wycieczek szkolnych organizowana jest właśnie do nich. Problemem mogą być wyjazdy zagraniczne. Ale przecież realizację naszego programu wycieczkowego możemy rozłożyć na lata.

Foto: morguFile

ZAMÓW KSIĄŻKĘ


Zamów: Rozumna dyscyplina
Zamów: Sztuka samowychowania
form
Zamów:Decyduj i walcz!
Zamów: Żelazna wola
Zamów:Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice
.-----