.

Zadałem sobie pytanie: czym mógłbym zachęcić nowych Czytelników do częstszego odwiedzania Edukacji-Klasycznej.PL? Z ponad 400 artykułów wybrałem 10. Kryterium było subiektywne. Po prostu coś w nich jest. Coś, co sprawia, że lubię do nich powracać. Czasami bywają kontrowersyjne, czasami pesymistyczne, ale zawsze szczere.

edukacjaft1. Zniewieściali faceci z tępym wzrokiem wpatrują się w ekran

W wielkim skrócie: męstwo wyraża się w ryzyku, walce, przygodzie. Nowoczesność zaś zamknęła mężczyznę w biurze, w fabryce i posadziła przed telewizorem. Pokornie wykonuje swe jednostajne zajęcia. Wie, że coś jest nie tak, ale nie jest w stanie tego zmienić. Co dalej?

2. Dlaczego młodzi ludzie odchodzą od Kościoła?

Amerykański jezuita ojciec John A. Hardon S.J. w jednym ze swych artykułów opisuje przypadek rodziny, w której katoliccy rodzice z wielkim poświęceniem wychowywali siedmioro dzieci. Po ludzku patrząc dali z siebie wszystko, a jednak to nie wystarczyło. Dzieci wchodząc w lata dwudzieste swojego życia po kolei porzucały wiarę dzieciństwa. Dlaczego?

3. Tyrania Pani Fidget

Taktyka Pani Fidget polegała na tym, że ona troszczyła się o domowników (także dorosłych) i „urabiała sobie ręce po łokcie dla nich”. A że dzieci i mąż byli przyzwoitymi ludźmi, pomagali jej w tych wysiłkach. Jak to zgrabnie ujął C. S. Lewis: pomagali matce “robić różne rzeczy, żeby jej dopomóc w robieniu różnych rzeczy dla nich, na które oni nie mieli ochoty”. Zdarzyło się, że Pani Fidget zmarła.

4. Gdy ojciec walczy z synem

Niejeden ojciec to przeżywał. Po szalonej walce na dywanie, która była mieszaniną zapasów, łaskotek i przepychania, zadowolony z siebie tata napotyka nagle zimny wzrok żony (czasami teściowej), która ze znawstwem rzecze: „W ten sposób uczysz dziecko agresji!”. W tym momencie coś z nas uchodzi.

5. Smutne życie czwartoklasisty

Ten tekst jest o czwartoklasiście, który bezpowrotnie traci swoje najszczęśliwsze, „szczenięce lata”, zamknięty w czterech ścianach. O chłopcu, który nie zna przygody, tajemnicy, lecz tylko bezpieczny, sztuczny świat handlowych galerii i gierek komputerowych.

6. Dlaczego „w dawnych czasach” młodzież wcale nie była lepsza?

Zdarzało się, że młodzież gimnazjalna (chłopcy) z ziemiańskich domów pili alkohol, zadawali się z prostytutkami i szantażowali nauczycieli. Czy w związku z tym klasyczne wychowanie (bo z takim kojarzy się wychowanie szlacheckie) to fikcja?

7. Acedia czyli o smutku nudzie i melancholii

W literaturze ascetycznej szczególne znaczenie przypisywano pewnej, niezbyt znanej dziś wadzie. Około południa, gdy słońce zatrzymywało się nad głowami pustelników ogarniało ich dziwne zniechęcenie. Święty Tomasz zauważył, że w południe, poszczący od rana mnisi przechodzą pierwszy kryzys, który rzutuje na ich życie duchowe.

8. Piękne rzeczy

Na podobieństwo tandetnych rzeczy, którymi się otaczamy, szybko ulegamy zepsuciu. I nie chodzi tu o zdrowie fizyczne, ale raczej o pewną słabość charakteru, którą, jeśli owe rzeczy nie wywołują, to na pewno utrwalają.  Dla jasności: nie twierdzę, że piękne rzeczy są istotnym elementem w wychowaniu, ale z całą pewnością ich wpływ jest niedoceniany.

9. Jaskinia Platona a matura z matematyki

Zwolennicy matematyzacji szkolnictwa, to często świadomi lub nie kontynuatorzy myślenia w duchu „jaskini Platona” i jego tradycji filozoficznej. Cóż, ten tekst świadomie dolewa oliwy do ognia, ale wbrew pozorom nie dotyczy on odwiecznego sporu między polonistami a matematykami.

10. Dlaczego ojciec nie powinien narzekać?

Mężczyzną zostaje się wówczas, gdy się zrozumie, iż wypowiedzenie swych trosk, niczego właściwie nie zmienia (P. Valery). O ile jeszcze może sobie ponarzekać na szefa w pracy, to ojcowskie narzekanie w domu jest wręcz niedopuszczalne. Wskazuje na pewną miękkość charakteru.

 

ZAMÓW KSIĄŻKĘ


Zamów: Rozumna dyscyplina
Zamów: Sztuka samowychowania
form
Zamów:Decyduj i walcz!
Zamów: Żelazna wola
Zamów:Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice
.-----