.
Dyżurnym argumentem przeciw „starej” szkole jest twierdzenie, że nastawiona jest ona na “uczenie regułek”. W efekcie – dzieci mają nie radzić sobie z kreatywnym i twórczym myśleniem. Używając takich argumentów zapomina się, że od początku lat dziewięćdziesiątych szkoła ciągle reformuje swoje oblicze, między innymi walcząc z encyklopedyzmem (“uczeniem dużej ilości niepotrzebnych regułek”). Wbrew temu co się mówi efekty tych działań są znakomite.
Nikt chyba nie ma wątpliwości, że poziom nauczania obniżył się w ostatnich latach. Fakt ten potwierdzają choćby pracownicy naukowi, którzy opowiadają o zatrważających przykładach nieuctwa świeżo upieczonych studentów.
Jeżeli wyniki PISA wskazują na coś innego, to parafrazując pewnego filozofa, można powiedzieć, że to tym gorzej dla tych wyników.
Ani regułek, ani kreatywności
Gdyby nawet jeszcze jakieś programy nauczania nie zostały odpowiednio odchudzone, to i tak te “zapóźnienia” są na bieżąco nadrabiane (vide: odchudzenie kanonu lektur szkolnych w nowej podstawie programowej). Odejściu od solidnej wiedzy sprzyja też cała otoczka wychowawcza funkcjonowania szkoły. Gdy uczeń nie czuje respektu przed nauczycielem (wkłada mu przysłowiowy kosz na głowę), to z całą pewnością ten nauczyciel nie zmusi go do regularnej nauki.
Mamy zatem do czynienia z tragikomiczną sytuacją. W praktyce szkoła stopniowa pozbywa się balastu encyklopedyzmu, ale równocześnie w zamian nie pojawiło się… “kreatywne myślenie.” W efekcie ani regułek dzieci nie znają, ani twórcze specjalnie nie są (chyba że w rozrabianiu).
Wiedza podstawą kreatywności
Błąd tkwi nie tyle w braku konsekwencji w reformach, jak się sugeruje, co w błędnych założeniach już na samym wstępie proponowanych zmian. Twórcze myślenie rozumiane jest przez reformatorów zazwyczaj w kategoriach pedagogiki deweyowskiej, w której akcentuje się działanie, a nie konkretną, solidną wiedzę z danej dziedziny.
Jest to oczywiście błąd. Każde działanie powinno być bowiem poprzedzone gruntownym poznaniem rzeczy czy zjawiska. Czy fizyk może dokonać ważnego odkrycia nie mając wiedzy na temat badanego obszaru zagadnień? Kreowanie rzeczywistości bez dostatecznej wiedzy, to podążanie na oślep za instynktami i intuicjami.
Dlatego w rezultacie takiej pedagogii młodzież “myśli twórczo” zazwyczaj w obszarach, w których nauka jest jej niepotrzebna. Na przykład, podążając za prymitywnymi odruchami “twórczo” znęca się nad nauczycielami czy rówieśnikami. Najwyższy czas, żeby reformatorzy i niektórzy publicyści uświadomili sobie, że pewne regułki czy reguły trzeba poznać, chcąc dojść do czegoś w życiu. Inaczej po prostu się nie da.
Ach te regułki,kto je jeszcze pamięta;tyle ich było,że co niektórym uczniom przyprawiło o zawrót głowy.Ćwiczenia pamięciowe i zdolność szybkiego myślenia,w efekcie najbardziej skuteczne okazywały się na poligonie.A przecież rozumny człowiek,tak na prawdę,uczy się przez całe życie.Teoretyczny sukces,nie oznacza,że w praktyce również go odniesie.