.

Troska o wiarę dziecka jest we współczesnych czasach szczególnie trudna.. Mody i trendy społeczne na pewno nie wspierają rodziców. Z drugiej strony tempo życia sprawia, że nie są oni w stanie zapanować nad wszystkimi aspektami wychowania.

Pozostają jednak pewne standardowe zachowania, które powinniśmy przestrzegać, aby móc ze spokojem sumienia powiedzieć: „zrobiliśmy wszystko, co do nas należało”.

1. Podsuwaj dziecku książki religijne

Codzienna lektura duchowa sprzyja wzrostowi wiary dziecka. Gdy nie czyta książek religijnych – słabnie duchowo. A jeśli jednocześnie czyta antyreligijne oddala się od Boga, nawet pomimo zewnętrznych oznak pobożności.

Dlatego nie wystarczy tylko raz na tydzień pójść do Kościoła oraz posyłać dziecko na lekcje religii. Lekturą duchową trzeba karmić je codziennie.

2. Uważaj, żeby wiara dziecka rosła wraz z wiedzą

Między innymi po to potrzebna jest lektura duchowa. Jeśli człowiek ma większą wiedzę religijna łatwiej poradzi sobie z problemami, które mogą prowadzić do kryzysu wiary.

Można zrobić listę problemów, które popychają w stronę agnostycyzmu czy ateizmu: np. „obecność zła w świecie” i poszukać lektur, które odpowiednio wytłumaczę te zagadnienia. W przypadku pojawienia się pierwszych trudnych pytań będzie można podsunąć młodemu człowiekowi właściwą odpowiedź.


KLIKNIJ W OBRAZEK ⤴

‼⏩ODKRYJ KSIĄŻKĘ, która obala wiele pedagogicznych mitów.
Dzięki tej lekturze:
• odkryjesz od czego zależy właściwa reakcja dziecka na polecenie rodzica,
• poznasz pewien ciekawy sposób na niejadka,
• zrozumiesz, dlaczego „więź emocjonalna” ma niewiele wspólnego z chrześcijańską miłością,
• zobaczysz, jak wykorzystać sakrament spowiedzi do kształtowania charakteru dziecka? (str. 106),
• przeczytasz o 9 praktycznych sposobach na rozpieszczonego dziecka.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ⏩


3. Dbaj o częstą (przynajmniej comiesięczną) spowiedź i komunię dziecka

W zgiełku codziennych spraw rodzice nie dopilnowują przystępowania dzieci do spowiedzi czy Eucharystii. Nie zwracają także uwagi na duchowe zaangażowanie swych podopiecznych w tym kontekście. Czy np. spowiedź została właściwie przeżyta?

Warto też zainteresować się, czy dziecko ofiarowuje komunię w jakiejś konkretnej intencji? W jaki sposób modli się po jej przyjęciu? Zazwyczaj dziecko (a i dorośli także) nie pogłębiają swojej pobożności w tym zakresie.

4. Módl się za dziecko, przyjmuj w jego intencji komunię

Nie tylko dziecko ma aktywnie uczestniczyć we Mszy św.  Ktoś powiedział, że modlitwa jest najbardziej inteligentnym czynem. Działania wychowawcze musimy wzmocnić poprzez modlitwę, post, uczestnictwo w życiu sakramentalnym.

Gdy o tym zapominamy, to niestety nie oczekujmy dobrych owoców naszych wysiłków wychowawczych.

5. Módl się wspólnie

Nauka modlitwy nie polega na powiedzeniu dziecku: „Módl się!”, tylko na wspólnym jej odmawianiu. Dziecko powinno też widzieć, że się modlimy, a my powinniśmy to robić  nie tylko dlatego, żeby nas widziało.

6. Ożywiaj wiarę dziecka

Młodzież ma tendencję do buntowania się. Dlatego w pewnym momencie zaczyna naśmiewać się z tzw. pobożności tradycyjnej (ludowej). Paradoksalnie ożywienie religijne polegająca np. na udziale w Mszy Trydenckiej może pomóc właściwie ukierunkować rodzący się bunt.

To tylko 6 oczywistych działań wychowawczych w kontekście religijnym. Większość rodziców ma świadomość, że powinno się je praktykować, ale niestety rzeczywistość jest inna.

Pamiętajmy, nie wystarczy wiedzieć, trzeba jeszcze konsekwentnie wiedzę przemieniać w czyn.

Ikona wpisu:  zbiory własne

ZAMÓW KSIĄŻKĘ


Zamów: Rozumna dyscyplina
Zamów: Sztuka samowychowania
form
Zamów:Decyduj i walcz!
Zamów: Żelazna wola
Zamów:Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice
.-----